درمان ریزش مو

چرا موی سر خانم‌ها می‌ریزد؟


خیلی از زنان، ریزش مو را در دوران یائسگی و بعد از آن تجربه می کنند، زمانی که مقدار استروژن در بدن کاهش می یابد.


ریزش موی سر

تنها شما نیستید که ریزش مو را تجربه می کنید، بلکه اکثر زنان چنین اختلالی را تجربه کرده اند. کم شدن مو در زنان به دلایل متفاوتی اتفاق می افتد، ولی بحث جدی در این رابطه صورت نگرفته است، در حالی که در بسیاری از موارد، دلایل ریزش مو قابل تشخیص و درمان است. بنابراین اجازه دهید ابتدا بعضی از عوامل رایج که باعث ریزش مو می شود را بیان کنیم.

 

1- کمبود آهن

فقر آهن (در صورت داشتن یا نداشتن کم خونی) می تواند منجر به ریزش مو شود. ولی بهتر است قبل از این که خودسرانه از قرص های آهن استفاده کنید، با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید تا در صورت تشخیص نیاز، توسط پزشک از مکمل ها استفاده کنید، زیرا آهن بیش از اندازه در بدن نیز منجر به بروز بعضی مشکلات می شود.

 

2- اختلالات غده تیروئید

در هر دو حالت کم کاری یا پرکاری غده تیروئید، ریزش مو اتفاق می افتد.

 

3- کاهش مقدار هورمون استروژن

خیلی از زنان، ریزش مو را در دوران یائسگی و بعد از آن تجربه می کنند، زمانی که مقدار استروژن در بدن کاهش می یابد. سایر تغییرات هورمونی، برای مثال استفاده از داروهای ضدحاملگی نیز می تواند منجر به ریزش مو شود.

بهترین کار برای کسی که ریزش مو دارد، این است که دلیل اصلی را شناسایی و درمان کند و بهترین کار برای تشخیص، انجام تست خون است تا از این طریق میزان آهن، هورمون های تیروئید و وضعیت استروژن خون مشخص شود

4- تغییرات هورمونی بعد از حاملگی

مادرانی که تازه کودکان خود را به دنیا آورده اند، تا 6 ماه بعد از زایمان ریزش مو را تجربه می کنند و این زمانی است که مقدار استروژن در خون در حال برگشت به مقدار طبیعی است. در حقیقت چیزی که به نظر ریزش موی شدید می آید، در واقع تنظیم چرخه رشد طبیعی مو است (نسبت به زمان حاملگی که در اثر میزان زیاد هورمون، ریزش مو از حد طبیعی کمتر می شود).

 

telogen efflovium-5 -(تلوژن افلوویم)

این یک اصطلاح برای بیان ریزش مو به صورت موقت و ناگهانی است که در اثر استرس یا جراحی اتفاق می افتد و به طور عمومی تا دو ماه بعد از بیماری ادامه دارد. این اصطلاح همچنین برای بیان ریزش ناگهانی مو که در نتیجه یکی از علل بالا اتفاق می افتد، مانند تغییرات هورمونی بعد از زایمان نیز صدق می کند.

 

6- داروها

خیلی از داروها منجر به ریزش مو می شوند. بنابراین اگر این مسئله برای شما نگران کننده است، بهتر است با پزشک خود در مورد مصرف داروهای جایگزین مشورت کنید. مقدار زیاد ویتامین آ یا سلنیوم باعث ریزش مو می شود.

 

7- سیگار

مطالعات متعدد اخیر که در مورد علت ریزش مو در مردان صورت گرفته نشان می دهد که مصرف دخانیات نیز باعث افزایش ریزش مو می شود، اما مشخص نیست که در زنان نیز چنین تاثیری داشته باشد. اما به طور کلی مصرف سیگار بنابه دلایل بسیار مضر است. بنابراین فرق نمی کند که آیا ریزش مو نیز در بین این دلایل باشد یا نه.

 

درمان ریزش مو

بهترین کار برای کسی که ریزش مو دارد، این است که دلیل اصلی را شناسایی و درمان کند و بهترین کار برای تشخیص، انجام تست خون است تا از این طریق میزان آهن، هورمون های تیروئید و وضعیت استروژن خون مشخص شود.

اگر پزشک علت قابل درمان برای ریزش مو تشخیص نداد، ممکن است ریزش مو نتیجه فاکتورهای ژنتیکی باشد که غیر قابل اجتناب است، اما با این حال داروهایی و جود دارد که رشد دوباره مو را تحریک می کنند.

 

* روگان(نام تجاری داروی ماینوکسیدل)

ماینوکسیدیل به صورت موضعی مصرف می شود، یعنی به صورت مستقیم روی پوست سر مالیده می شود و با اتساع رگ های خونی پوست سر، خون رسانی به پوست سر را افزایش می دهد. در نتیجه فولیکول های مو، مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می کنند و فولیکول های مو شروع به بزرگتر شدن می کنند و بعد از مدتی موها پر پشت تر می شود. البته قابل ذکر است که زنان حامله و شیرده نباید از این دارو استفاده کنند.

 

* پروپسیا(نام تجاری داروی فناستراید)

این دارو به صورت قرص به فروش می رسد و مانع تبدیل تستوسترون به دهیدروتستوسترون می شود (دهیدروتستوسترون هورمونی است که به تدریج باعث کم شدن فولیکول های مو و در نتیجه کم شدن چرخه رشد مو می شود). البته این دارو برای درمان ریزش مو در مردان تجویز می شود، اما ممکن است مانع ریزش مو در زنان نیز شود.

البته همان طور که در مورد داروی اول بیان شد، زنان باردار یا زنانی که قصد باردار شدن دارند، نباید از این دارو استفاده کنند. مطالعات در مورد خاصیت مصرف این دارو در زنان به نتایج ضد و نقیصی رسیده، لذا مصرف این دارو درمورد تمام زنان کارساز نیست.

در مورد دو داروی ذکر شده لازم است به این نکته اشاره شود که مادامی که این دارو مصرف می شود، ریزش مو قابل درمان و کنترل است، ولی اگر درمان کنار گذاشته شود وضعیت به حالت قبل برمی گردد

ریزش مو با اثر انگشت ارتباط دارد

مطالعه ای نشان داد اثر انگشت شست دست راست و انگشت نشانه و انگشت کوچک دست چپ افراد مبتلا به ریزش مو منطقه ای در بیشتر افراد از یک نوع است.

هدف از این مطالعه بررسی وجود رابطه بین ریزش موی منطقه ای و نوع اثر انگشت در بیماران مبتلا در مقایسه با افراد سالم و بررسی استعداد ارثی ابتلای به این بیماری بود که توسط سعدالله شمس الدینی، متخصص پوست و استاد دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمان انجام شد.

تحلیل آماری مقایسه ای بین نتایج حاصل از مطالعه فوق نشان داد که بین نوع اثر انگشتان شست دست راست و انگشت نشانه و انگشت کوچک دست چپ افراد بیمار در مقایسه با افراد سالم اختلاف معنی داری وجود دارد. نتیجه نهایی این مطالعه نقش بیشتر وراثت در پیدایش ریزش موی منطقه ای را تایید می نماید.

 

ژن عامل طاسی در زنان

محققان دریافتند ارتباط قوی بین یک نسخه ژنی با ریزش مو به ویژه در زنان بالای 40 سال وجود دارد.

دانشمندان استرالیایی ادعا می‌کنند ژنی را کشف کرده‌اند که عامل طاسی در زنان است و با این کشف به شیوه‌ای موثر برای درمان ریزش مو در زنان دست خواهند یافت.

محققان دانشگاه ملبورن و بیمارستان سنت وینست در این کشور روی مولکول‌های وراثتی DNA حاصل از 500 زن که حداقل 50 درصد دچار ریزش مو شده بودند، مطالعه کردند.

مطالعات روی این زنان در مقایسه با گروهی که سالم بودند، نشان داد که زنان مبتلا به ریزش مو دارای نسخه تغییر یافته از ژن گیرنده بتا استروژن یا ESR2 هستند که به نظر می‌رسد پیازهای مو را نسبت به میزان استروژن بدن حسا‌س‌تر می‌کند.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: چرا موی سر خانم‌ها می‌ریزد
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 12:7 | لینک  | 

علل و درمان موخوره


موخوره (trichoptilosis) وقتی ایجاد می شود که لایه محافظ در انتهای فیبرهای مویی نوک مو از بین برود و سر مو چند شاخه شود.


موخوره

هر تار یا رشته مو به نام ساقه یا شفت مو شناخته می‌شود. اگرچه هر تار مو از سلول‌های مرده تشکیل شده است، اما در سطح خود لایه بسیار ظریف محافظت‌کننده‌ای از رطوبت و چربی دارد.

 

این لایه محافظت کننده، از یک‌سو در مقابل عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط یا صدمات وارده از مو محافظت می‌کند و از طرفی دیگر موجب لطافت و انعطاف آن می‌شود.

 

این رطوبت و چربی معمولا از غدد چربی موجود در پوست سر به نام غدد سباسه تامین می‌شود. بنابراین میزان این ماده محافظت کننده در ریشه مو کمتر از سر آن خواهد بود.

 

موخوره (trichoptilosis) وقتی ایجاد می شود که لایه محافظ در انتهای فیبرهای مویی نوک مو از بین برود و سر مو چند شاخه شود. موهای بلند، خشک، تحت فشار و کشش بیشتر در معرض موخوره هستند.

 

این بیماری در خانم ها شایع تر است. در آقایانی که موی بلند دارند نیز این مشکل دیده می شود.

 

عوامل ایجاد موخوره

- استفاده‌ بیش‌ از حد از سشوار، بیگودی‌، بابلیس و ...

- نور آفتاب، سایش‌ و مالش‌ مداوم‌ موها و تماس‌ زیاد با گرد و غبار

- خشکی‌ و شکنندگی‌ مو

- گره‌های‌ برجسته‌ مو‌ در اثر ضربه‌ های‌ مکانیکی‌ که‌ در حین‌ برس ‌زدن‌های‌ شدید به‌ ساقه‌ مو وارد می‌ شود

- استفاده از رنگ موهای گوناگون در یک دوره کوتاه زمانی

- استفاده از حالت دهنده‌ها

- کوتاه نکردن موها و مراقبت نکردن از آنها

- استفاده از شامپوهای نامرغوب

سشوار و اتوی حالت دهنده مو، چون چربی طبیعی مو را از بین می برند و سبب موخوره می شوند

درمان موخوره

برای درمان اولیه آن باید موخوره ها تا جای ممکن کوتاه شوند.

در موارد شدید، بطور کل باید مو کوتاه شود، زیرا وقتی تارهای مو شکسته و تخریب شده باشند، به درستی اکسیژن از داخل آنها عبور نکرده و باعث لاغر شدن پیاز مو و ریزش شدید مو می شود.

 

درمان طبیعی

1- یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه می گذارید تا بجوشد. پس از سرد شدن آن را صاف نمایید. این مایع را به سر موهای خود بمالید. این عمل را هر روز تکرار نمایید تا موخوره شما بهبودی حاصل نماید.

 

2- ریشه کنجد را در آب جوش خیس نموده و بگذارید تا 15 دقیقه بماند. سپس آن را حدود 30 دقیقه دیگر جوشانده و دم کنید. سپس این مخلوط را صاف کرده و به سر خود بمالید. این عمل را هر روز تکرار کنید.

 

3- برای رفع موخوره، باید حداقل ماهی یک بار آن را با جوشانده گل بابونه یا گل ختمی شست و شو دهید.

 

4- خیس کردن مو در آب جوشانده تخم پیاز نیز برای رفع موخوره بسیار مفید می باشد.

 

5- در یک طشت آب، 2 تا 3 قطره آمونیاک ریخته و موهای سر را با آن می شویید.

 

6- قهوه خام (یک قسمت)، نخود خام (یک قسمت)، دانه خشخاش (یک قسمت)، روناس ساییده (یک قسمت) و زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کرده و به صورت خمیری در آورید و شب آنها را به سر خود ببندید. صبح با آب گرم سر را بشویید و بعد از آن که موها خشک شدند، موها را با روغن زیتون چرب کنید.

 

7- گل ریواس، شاتره، سدر را به یک نسبت در آب، خیس نموده و پس از گذشت 24 ساعت آن را صاف کرده و به سر خود بمالید.

از برس کشیدن موهای خیس خودداری کنید، چون سبب کشیدگی موها و آسیب به آنها می شود

8- مخلوط نیم کیلو آرد نخود خام، 200 گرم برگ مورد و نیم کیلو حنا را پنج قسمت کرده، 5 شب متوالی آن را با سه عدد زرده تخم مرغ به سر گذاشته و صبح سر را با گل سرشوی بشویید.

 

9- روغن بنفشه یا روغن بادام را به سر بمالید و مالش دهید.

 

10- از لعاب کتیرا نیز می توانید برای درمان موخوره استفاده کنید.

 

پیشگیری

ـ برس و شانه های فلزی باعث صدمه دیدن مو می شوند و موخوره ایجاد می کنند. از برس ها و شانه های از جنس طبیعی (چوب و …) استفاده کنید.

- از برس زدن های خشن و ممتد خودداری کنید.

ـ استفاده از گیره و سنجاق سر و کش های محکم چون باعث کشیدن موها می شوند، در ایجاد موخوره موثر می باشند.

- سشوار و اتوی حالت دهنده مو، چون چربی طبیعی مو را از بین می برند و سبب موخوره می شوند.

ـ از برس کشیدن موهای خیس خودداری کنید، چون سبب کشیدگی موها و آسیب به آنها می شود.

ـ موی خود را مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

ـ ترکیبات حاوی الکل نیز سبب موخوره می شوند.

ـ کم آبی بدن از دیگر علت های ایجاد موخوره است.

ـ هر چند وقت یک بار موهای خود را کمی کوتاه کنید.

ـ هنگام شستشوی موها از آب خیلی داغ استفاده نکنید.

ـ گاهی موهایتان را ببافید.

ـ اگر موهای شما بسیار خشک است، روغن های گیاهی مثل روغن بادام و روغن زیتون را به نوک موها بمالید.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: علل و درمان موخوره
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 12:6 | لینک  | 

انواع شامپو و اثرات آنها


شامپوها بر اساس نوع مو به چرب، معمولی و خشک تقسیم می‌شوند. موهای چرب باید هر روز، موهای معمولی یک روز در میان و موهای خشک دو سه روز در میان شسته شوند.


انواع شامپو

شامپوها غالبا حاوی دترجانت، عامل کف زا، غلیظ کننده، حالت دهنده، متعادل کننده PH، اضافه کننده ها و مشتقات دیگر مثل نرم کننده، عطر دهنده و نگهدارنده ها هستند.

اکثر فرمول های شامپوها شبیه به هم است و تنها تفاوت در نوع رنگ و بوی شامپو می باشد.

نکات مهمی وجود دارد که باید به آن دقت شود، شامل: تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، داشتن پروانه بهره برداری و مجوز از وزارت بهداشت.

شامپو برای مو‌های چرب، باید دارای قدرت پاک کنندکی بیشتر و روغن کمتر باشد. شامپو برای موهای خشک، دارای مقداری نرم کننده است.

 

شامپوهای طبی

برخی از شامپوها ساختمان متفاوتی دارند و کاربرد‌های آن خاص است، مثل شامپوهایی که جنبه دارویی و طبی دارند.

از جمله این شامپوها می‌توان به شامپوهای ضد التهاب و ضد جوش، شامپوهای ضد قارچ و ضد شوره، شامپوهای درمان کننده جوش سر، شامپوهای التیام دهنده پوست و تسریع کننده ایجاد بافت اشاره کرد.

 

حالت دهنده های موی خشک و موی چرب

حالت دهنده ها قسمتی از شامپو هستند که باعث شفاف شدن و لغزنده شدن و خاصیت ضد الکتریسیته موها می شوند.

این ترکیبات غالبا در شامپوهای مخصوص موی خشک، آسیب دیده یا موهای درمان شده دیده می شوند.

این ترکیبات غالبا الکل های چرب، استرهای چرب، روغن های گیاهی یا معدنی هستند.

بسیاری حالت دهنده ها که در شامپوهای مخصوص موی چرب دیده می شوند شامل:

پروتئین هیدرولیز شده حیوانی، گلیسیرین، دایمتیکون، سایمتیکون، پلی وینیل پیرولیدون، پروپیل گلیکول و استئالکونیوم کلراید می باشند.

شامپوی سیر ضد موخوره بوده و مانع پوسته پوسته شدن می شود و بوی سیر نیز بلافاصله پس از شستشو از بین می رود

شامپو برای موی آسیب دیده

این شامپوها برای افرادی توصیه می شود که موهای خود را در معرض موادشیمیایی از جمله رنگ مو، دکلره، محلول های فر یا صاف کننده های مو قرار داده اند.

 

شامپو برای موخوره

شامپوی سیر بهترین است. این شامپو پیاز مو را تحریک نموده و رشد موها را تقویت می کند و از ریزش مو نیز جلوگیری می نماید.

همچنین ضد موخوره بوده و مانع پوسته پوسته شدن می شود و بوی سیر نیز بلافاصله پس از شستشو از بین می رود.

اگر به بوی سیر حساس هستید، می توانید از شامپوی سیر بدون بو استفاده نمایید.

نرم کننده سیر، کمک شایانی به جذب خواص سیر نموده و به مو قوت، حجم و شفافیت بخشیده و شانه زدن را آسان و لذت بخش می نماید.

 

شامپو برای موی چرب

مصرف شامپو فلفل باعث کاهش چربی پوست سر می شود و موها را خوش حالت و با طراوت می کند.

نرم کننده فلفل، با ایجاد لایه ای محافظ باعث شفافیت و آسان شانه زدن موها می گردد.

 

شامپو برای موهای رنگ شده

با رنگ کردن از نرمی، لطافت و درخشندگی موها کاسته می شود.

درمان موهای رنگ شده با شامپو جینسینگ قابل حل است. این شامپو به ترمیم ساقه مو کمک می کند و همچنین از روند سفید شدن آن جلوگیری می نماید.

نرم کننده جینسینگ، تغذیه و ترمیم کننده ساقه مو است که پس از مصرف مو، نرم و لطیف و درخشان خواهد شد.

 

شامپو برای موهای خشک

- شامپوی نارگیل تغذیه کننده، ترمیم کننده و مرطوب کننده ای قوی است و موجب نرمی و لطافت موها می گردد.

نرم کننده نارگیل با ترمیم قسمت های آسیب دیده و آبرسانی قوی، موها را درخشان و خوش حالت می نماید.

- شامپوی آووکادو، موهای خشک و شکننده را استحکام می بخشد و نرمی و لطافت را به آن بازمی‌گرداند.

نرم کننده آووکادو باعث تغذیه و رفع خشکی مو شده و موجب درخشش، نرمی و لطافت آن می شود.

 

شامپو برای موهای معمولی

اگر موهای شما نرمال است، با یک شامپوی نامناسب آن را خراب نکنید.

از شامپو پروتئینه گندم استفاده کنید.

این شامپو سرشار از پروتئین های هیدرولیز شده گندم است که موجب نرمی و شفافیت موها می گردد.

نرم کننده این گیاه، موها را براق تر و حجیم تر نموده و شانه زدن را آسان می نماید.

 

خصوصیات شامپوهای همراه با نرم کننده

شامپو های زیادی با مارک های مختلف موجود است که این دو را با هم دارند و اصلاحا به آنها شامپوهای 2*1گفته می شود.

این شامپوها در عین پاک کنندگی، دارای نرم کننده مناسب نیز می باشد و از ساقه مو محافظت می کند.

شامپو 1*3 نیز علاوه بر پاک کنندگی و نرم کنندگی، مزیت دیگری نیز دارد و آن خاصیت ضد شوره بودن آن است.

 

شامپو برای شستن روزانه

شامپوی ویتامین E شامپوی بسیار ملایم است که حاوی ویتامین E و عصاره حنا و بابونه می باشد و برای مصرف روزانه، بدون آسیب رساندن به مو مناسب می باشد.

نرم کننده آن، سرشار از ویتامین E می باشد و باعث ترمیم مو می گردد و نرمی خاصی به آن می دهد.

این محصولات برای افرادی که هر روز موهای خود را می شویند، عالی است.

این ترکیبات، الکتریسیته ساکن مو را کاهش داده و حالت نرمی مو را افزایش می دهند.

این محصولات غالبا کمتر پاک کننده اند، چرا که نرم کننده بر روی ساقه مو قرار گرفته و مانع شستشوی زیاد از حد آن می شود.

 

شامپو برای پوست سر حساس و تحریک پذیر

شامپو آلوئه را، بسیار ملایم و آرامبخش است.

گیاه آلوئه را رطوبت رسان قوی به موها می باشد.

این شامپو به موها حجم می دهد و لطافت و درخشندگی را به آن باز می گرداند.

برای موهایی که در اثر رنگ، فر و دکلره حساس شده اند بسیار مناسب است.

نرم کننده آلوئه را نیز بسیار التیام بخش و آرامش دهنده است و موها را درخشان، مرطوب و خوش حالت می نماید.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: انواع شامپو و اثرات آنها
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 18:24 | لینک  | 

چرا ابروها می ریزند؟


ابرو یکی از اجزای صورت است که برای شکل دادن صورت لازم و ضروری است. چهره کلی فرد در صورت ریزش ابرو دچار تغییر عمده ای می گردد. تا به حال شنیده اید که کندن بیش از حد ابرو باعث کم شدن و ریزش آن می شود؟


ابروی چشم

مو در اثر عوامل متعددی که بر چرخه رشد آن اثر می گذارد، تاثیر می پذیرد. مصرف داروها از جمله داروهای شیمی درمانی و یا بیماری های پوستی که باعث بروز التهاب شدید در منطقه دارای مو می گردند، باعث ریزش ابرو می گردد.

بیماری های هورمونی یا غدد درون ریز نیز می توانند بر فولیکول مو تاثیر بگذارند. بیماری های خودایمنی و بیماری های عفونی نیز بر مو تاثیر دارند.

 

علل ریزش ابرو

1- بیماری های غدد درون ریز یا تغییرات هورمونی  

عواملی که بر تعادل هورمونی فرد تاثیر بگذارد می تواند باعث ریزش ابرو شود. این تغییرات هورمونی شامل حاملگی و بیماری های تیروئیدی است که خوشبختانه پس از اتمام و رفع آنها، رویش مجدد مو رخ خواهد داد.

مصرف داروهای هورمونی مثل دانازول، داروهای پیشگیری از بارداری، پروژسترون، دی اتیل استیل بسترول (DES) و HCG نیز در ریزش مو موثرند.

آلوپسی آندروژنیک نیز که فرمی از طاسی است می تواند به مرور زمان بر موی ابرو اثر گذاشته و آن را نازک کند که این مشکل می تواند به دلیل تغییرات هورمونی یا تغییرات موی ابرو به واسطه افزایش سن فرد باشد.

 

2- شیمی درمانی

اثر شیمی درمانی کاملا مشخص نیست. شیمی درمانی بر فعالیت بسیاری از سلول ها تاثیر می گذارد و موجب ریزش موقت مو می شود. شایع ترین داروهای شیمی درمانی که باعث ریزش مو می گردد عبارتند از: سیکلوفسفاماید، بلئومایسین، دونوربیسین، متوتروکسات، تاموکسی فن، تاکسول، وینبلاسیتن، کلشی سین، ملفالان، 5 فلورویوراسیل، اتوپوسید، اتامبوتول، اینترفرون آلفا، اینترلوکین.

اگر کم‌پشتی ابروهایتان ارثی است، برای شما تاتوی موقت نیز مناسب است. استفاده از ابروهای مصنوعی نیز گزینه مناسبی است که برای این کار بهتر است به متخصص مراجعه کنید

3- سرطان های مهاجم

سرطان هایی که از محل خود انتشار پیدا می کنند و مو را درگیر می کنند مثل لنفوم که با درگیری و ضخامت تکه ای پوست همراه است و یا لوسمی که به بافت های عمقی انتشار پیدا می کند.

 

4- عفونت ها  

عفونت هایی که مستقیما بر فولیکول یا ساقه مو اثر می کنند. ریزش موی تکه ای یکی از مشکلاتی است که در بیماری سیفلیس دیده می شود.

 

شایع ترین عفونت های موثر بر مو عبارتند از:

عفونتی قارچی: عفونت های قارچی که بیشتر پوست سر را درگیر می کند، می تواند باعث ریزش موقت مو شود.

شپش : خارش و خراشیدن ابرو و مژه باعث کندن آن می شود.

بیماری هانسن : می تواند باعث نازک شدن موی ابرو شود.

سیفلیس: باعث ریزش موی "بید خورده" ، بیشتر در مراحل پیشرفته می شود.

 

5- بیماری های خودایمنی

 از مهم ترین آن ها می توان به لوپوس، آلوپسی آره آتا و ویتیلیگو اشاره کرد.

 

6- التهاب ناشی از بیماری های معمول پوستی

التهاب ناشی از بیماری های معمول پوستی از جمله سبوره، پسوریازیس، اگزما و درماتیت تماسی می تواند در اثر خارش و خراشیدن، منجر به ریزش موی ابرو شود.

 

7- تومورهای پوستی که به سرعت روی پوست رشد می کنند

به این دلیل که مو قادر نیست به درون ایه ضخیم تومور نفوذ کند، قابلیت رشد در این تومورها را ندارد. از جمله این ضایعات پوستی می توان به سبورئیک کراتوز، مول، هیپرپلازی غدد سباسه، زگیل و همانژیوم اشاره کرد.

 

8- اختلالات انفیلتراسیون

از جمله آلوپسی موسینوس، بیماری های اسکلروز و اسکار خصوصا کلوئیدهای بزرگ

 

9- داروها

موی ابرو نیز مانند سایر موها تحت تاثیر بعضی از داروها ریزش پیدا می کند از جمله آن ها:

- داروهای ضد فشار خون مثل پروپرانولول، اتنولول، کاپتوپریل، کلونیدین

- داروهای روانپزشکی مثل: Prozac، لیتیوم، هالدول، آمی تریپتلین، دوگزپین، ایمی پرامین

- داروهای تشنج: فنی توئین، فنوباربیتال و اسید والپروئیک

 

10- فلزات سنگین و مواد سمی

از جمله نقره، ارسنیک، تالیوم، ید و طلا

 

11- مصرف بیش از حد ویتامین و مواد معدنی

از جمله ویتامین B و مشتقات ویتامین A که از جمله عوارض داروهای اکوتان و اترتینات است.

 

12- بیماری های روانی

تریکوتیلومانیا که یک مشکل روانی است که با کندن مو همراه است. انجام مکرر آن باعث ریزش دائمی مو می گردد و کندن بیش از حد مو که می تواند باعث ریزش دائمی مو شود.

 

13- ضربه های فیزیکی مثل تصادف، سوختگی، حرارتی، شیمیایی یا الکتریکی.

 

14- عوامل متفرقه دیگر

گازهای بیهوشی عمومی، افزایش چربی خون، مصرف موضعی قطره های بتابلوکر چشمی موجب ریزش ابرو و مژه می گردد، که قابل برگشت است.

 

درمان ریزش ابرو

- در مواردی که بیماری سیستمیک یا موضعی وجود داشته باشد، باید فرد تحت درمان مناسب قرار بگیرد و در صورت کنترل مشکل داخلی، با استفاده از جراحی پیوند ابرو، امکان ترمیم وجود دارد.

در مواردی که علت ریزش ابرو، بیماری های روانی از جمله تریکوتیلومانیا باشد، فرد باید تحت درمان مناسب قرار بگیرد، چرا که در صورت عمل جراحی یا مصرف دارو، کندن مجدد آن امکان دارد

- در صورتی که علت ریزش ابرو، اسکار جراحی، تروما یا سوختگی باشد، با استفاده از جراحی پیوند ابرو قابل ترمیم می باشد.

- بعضی پزشکان از ماینوکسیدیل موضعی در درمان ریزش ابرو استفاده می کنند.

 

پرپشت کردن ابرو

کم پشت شدن ابروها می تواند در پی نازک‌کردن (حتی بعد از یک‌بار) یا تراشیدن ابرو ایجاد می شود.

حتما می‌دانید که وظیفه اصلی ابروها، ایجاد سد است؛ سدی برای جذب رطوبت که ممکن است به شکل عرق شور و باران داخل چشم‌ها برود و نیز سدی در برابر تابش مستقیم نور.

بدون در نظر گرفتن هدف شما از تقویت و رشد مجدد ابروها، باید بدانید که اصولا رشد ابروها آهسته صورت می‌گیرد و ابروهای طبیعی معمولا بعد از 6 تا 8 هفته به اندازه اصلی خود می‌رسند و در طول این مدت، فرد ظاهری به شدت آشفته و نامرتب پیدا می‌کند.

 

مطالعه نکات زیر کمک می‌کند تا به رشد ابروهای خود سرعت ببخشید و علاوه بر آن، با پرشدن مجدد ابروها، همچنان خوش‌قیافه بمانید:

قدم اول) استفاده از موادغذایی غنی از پروتئین و ویتامین های A،  E، C و… به همراه مصرف قرص اسید فولیک مفید است.

 

قدم دوم) موهای ابرو را با یک برس ارزان‌قیمت ابرو، به مدت 2 دقیقه شانه کنید. شانه کردن موهای ابرو باید در جهت رشد آن ها، به سمت بالا و خارج صورت باشد. این کار باعث تقویت ناحیه ابرو و تسریع در رشد موها می‌شود.

 

قدم سوم) استفاده از قطره تقویت کننده ی ابرو که در هر داروخانه ای یافت می شود.

 

قدم چهارم) اگر کم‌پشتی ابروهای شما فقط مختص به نواحی خاصی از آن است، موقتا از مداد ابرو استفاده کنید. بهتر است فواصل خالی بین موهای ابرو را با کشیدن خط‌های کوتاه و درهم پر کنید تا این که یک خط ممتد و پر‌رنگ بکشید. در مورد رنگ مداد ابرو نیز دقت کنید. در نهایت، روی ابروها را با سیلر ابرو (ماده‌ای برای ثابت‌کردن حالت و رنگ ابروها) اسپری کنید.

 

قدم پنجم) اگر موهای ابروهای‌تان در اثر شیمی‌درمانی یا دیگر فرایندهای درمانی ریخته‌اند، با مداد ابرو برای خودتان ابرو بکشید. البته دقت کنید که چندان مصنوعی به نظر نرسند. استفاده از سیلر ابرو کمک می‌کند تا ابروها در طول روز، پاک نشوند. تاتوی موقت نیز برای این کار مناسب است، به شرطی که مدل ابروی خودتان را بکشید تا صورت شما مثل عروسک‌ها مصنوعی نشود.

اگر کم‌پشتی ابروهایتان ارثی است، برای شما تاتوی موقت نیز مناسب است. استفاده از ابروهای مصنوعی نیز گزینه مناسبی است که برای این کار بهتر است به متخصص مراجعه کنید.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: چرا ابروها می ریزند
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 18:24 | لینک  | 

7 درمان خانگی خشکی موها


آلوئه ورا یک ماده مرطوب کننده برای موها به شمار می رود که می تواند سبب رشد موهای جدید شود.


خشکی موهای سر

1- مایونز : نصف پیمانه مایونز را به موهای خود بزنید و مطمئن شوید از ریشه تا سر موهای خود را به آن آغشته کرده اید. موهای خود را 15 دقیقه با حوله ای بپوشانید و اجازه دهید تا مایونز به طور کامل تمام موهای شما را مرطوب کند. سپس موهای خود را کاملا بشویید و شامپو بزنید.

 

2- کره کاکائو : نصف پیمانه کره کاکائو را داخل ماکروفر گرم کنید و از ریشه تا انتهای مو را به آن آغشته کنید. اجازه دهید که کره کاکائو به مدت 10 دقیقه بر روی موهای شما بماند. سپس موهای خود را بشویید و شامپو بزنید.

 

3- زرده تخم مرغ : دو عدد زرده تخم مرغ را خوب به هم بزنید و موهای خود را کاملا به آن آغشته کنید. اجازه دهید تا کاملا زرده تخم مرغ به خرد موهای شما برود و آن را نرم کند. این کار را برای مدت 20 دقیقه انجام دهید. سپس موهای خود را کاملا بشوید و شامپو بزنید.

 

4- روغن : سه قاشق غذاخوری روغن زیتون و روغن آواکادو و روغن آفتابگردان را درون ظرف دربسته ای قرار دهید و آن را در ظرف آب جوش برای مدت 2 دقیقه قراردهید تا گرم شود. سپس آن را از آب جوش بیرون آورده و موهای خود را کاملا به آن آغشته کنید. یک دقیقه فرصت دهید تا روغن آن کاملا به خرد موها رفته و آن ها را نرم کند. سپس موهای خود را بشویید و شامپو بزنید.

برای رفع خشکی موها، یک عدد زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری آبلیمو و عسل و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و این ترکیب را به سر خود بمالید و سپس بشویید
 

5- آلوئه ورا: آلوئه ورا یک ماده مرطوب کننده برای موها به شمار می رود که می تواند سبب رشد موهای جدید شود. موهای خود را با نصف پیمانه از عصاره آلوئه ورا آغشته کنید و پس از چند دقیقه موهای خود را بشویید و شامپو بزنید.

 

6- سرکه : سرکه سیب می تواند موهای آسیب دیده را ترمیم کند و میزان PH موهای شما را تنظیم کند. می توانید روزانه موهای خود را با محلولی شامل سرکه و روغن معطر بشویید تا PH  موهای شما تنظیم شود.

 

7- عسل و تخم مرغ : یک عدد زرده تخم مرغ و یک قاشق غذاخوری آبلیمو و عسل و روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و این ترکیب را به سر خود بمالید و آن را ماساژ دهید. سپس آن را بشویید و شامپو بزنید.

 

برای موهای بور ...

- آب لیمو و آب گرم را با هم مخلوط کنید و برای شستشوی موهای بور از آن استفاده کنید. آب لیمو سبب درخشان و شفاف شدن موهای بور می شود.

 

- روش دیگری که می توانید برای تقویت موهای بور از آن استفاده کنید این است که ماست و پنج قطره روغن اسطوخودوس و آب و بابونه را با هم ترکیب کنید و به موهای خود بمالید. این ترکیب باعث شفاف شدن موهایتان می شود.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: 7 درمان خانگی خشکی موها
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 18:24 | لینک  | 

مو فرفری ها بخوانند


داشتن موهای فر خوبی و بدی‌های زیادی دارد. اگر بدانید آن‌ها را چگونه حالت دهید، همه حسرت موهای‌تان را خواهند خورد و اگر ندانید، همیشه موهایی وز و نامرتب خواهید داشت.


موهای فر

کسانی که موهای فر دارند، معمولا با مشکلاتی چون خشکی موها، وز و شکنندگی آن مواجه می‌شوند. علاوه بر این برای زیبا به‌نظر رسیدن موهای فر مراقبت‌های خاصی نیاز است، در حالی‌که بیشتر محصولاتی که برای این نوع مو در بازار وجود دارد،  برای مصرف طولانی مدت اثر خوبی روی موها نخواهد داشت، در واقع موهای فر نسبت به دیگر انواع مو، بسیار آسیب‌پذیرتر و ضعیف‌تر است و در عین حال محصولات حالت‌دهنده آن نیز وضعیت را مشکل‌تر هم می‌کنند.

 

به همین دلیل برای جلوگیری از آسیب بیشتر، استفاده از تکنیک‌های طبیعی برای حالت‌دادن و مراقبت می‌تواند بسیار موثر و مفید باشد تا بتوان فر طبیعی موها را در بهترین حالت نگه داشت و آسیب کمتری هم به آن وارد کرد.

 

اگر موهای‌تان کدر و مات است، راه درخشان ‌کردن...

اگر دقت کنید بیشتر کسانی که موهای‌شان به‌طور طبیعی فر است، جلوه و درخشندگی موهای‌شان کمتر از کسانی است که موهای صاف دارند.

برای درخشنده‌ کردن موهای فر، مرطوب‌کردن آن‌ها با کرم‌های آبرسان بسیار موثر است.

همچنین می‌توانید پوست کف‌ سر و موها را با مقدار نسبتا زیادی از یک نوع روغن تصفیه شده مثل روغن کنجد یا بادام ماساژ دهید.

بهتر است بعد از این‌که به موها روغن زدید، آن‌ها را با یک حوله گرم بپوشانید و اجازه دهید حدود یک ساعت روغن روی موها باقی بماند. بعد حوله را از روی سر بردارید.

در این مرحله استفاده از گل سرشور می‌تواند بسیار موثر باشد. کافی است مقداری از آن را به حالت خمیر درآورید و به موها بمالید. بعد چند دقیقه موها را با آب ولرم و شامپو بشویید.

بعد موها را کمی با حوله خشک کنید و در آخر مقدار خیلی کمی از همان روغن قبلی را روی موهای مرطوب‌تان بمالید و اجازه دهید موها به‌طور طبیعی خشک شوند. این کارها موجب می‌شوند فر طبیعی موهای شما درخشان‌تر و زیباتر به‌نظر برسند.

استفاده از روغن زیتون بهترین راه‌حل برای رهایی از موخوره است

درمانی برای شکنندگی موها

موهایی که فر طبیعی دارند، خیلی مستعد شکننده‌شدن هستند، گاهی با یک شانه ساده تعداد زیادی از موها می‌شکنند. به همین دلیل این نوع موها برای سالم ماندن نیاز به مکمل پروتئین دارند تا بتوانند خود را ترمیم کنند. کاندیشنرهای مو (نرم‌کننده) که از مواد طبیعی تشکیل شده باشند، می‌توانند این مشکل را تا حدی برطرف کنند.

بهترین کار این است که خودتان در منزل و با استفاده از مواد طبیعی و تازه چنین کاندیشنری تهیه کنید. کافی است تخم مرغ و سس مایونز را به نسبت یک به دو با هم مخلوط کنید و حسابی به هم بزنید تا کاملا یکنواخت شود. حال این کاندیشنر طبیعی را روی موهای‌تان بمالید و روی سر را با یک کلاه بپوشانید تا مواد بهتر جذب ساقه موها شوند. این مخلوط باید حدود 30 تا 45 دقیقه روی موها بماند و بعد موها را آب ‌بکشید. این کاندیشنر مو همچون درمانی موثر به ترمیم موها کمک می‌کند و موجب می‌شود موها نرم و درخشان شوند.

 

یک دستورالعمل عجیب و غریب

یکی دیگر از مشکلات رایج موهای فر، موخوره است. استفاده از روغن زیتون بهترین راه‌حل برای رهایی از این موخوره‌هاست.

تمام کاری که شما باید انجام دهید، این است که موها و پوست کف سر را به روغن زیتون آغشته کنید و ماساژ دهید. بعد با یک حوله گرم روی موهای‌تان را بپوشانید. حتی می‌توانید حوله را در آب داغ بیندازید تا کاملا داغ شود. بعد با این حوله موهای‌تان را بپوشانید تا موها کاملا آبرسانی شوند. اجازه دهید حوله حدود دو ساعت روی سرتان باشد. بعد با ماست موها را بشویید (اگر موهایی چرب دارید با آبدوغ بشویید). بعد موها را آب بکشید. پیشنهاد می‌کنیم یک روز بعد موها را شامپو کنید.

این دستورالعمل را هفته‌ای یک‌بار، برای 3 تا 4 هفته ادامه دهید تا اثر فوق‌العاده آن را ببینید.

 

چگونه صبح‌ها موها را حالت دهید

یکی از مشکلات موهای فر این است که همیشه بعد از حمام زیباست، ولی بعد از یک شب خوابیدن حالت خود را از دست می‌دهد و ژولیده و درهم ریخته به‌نظر می‌رسد. شما می‌توانید شب حمام بروید، ‌موهای‌تان را آن‌گونه که دوست دارید با محصولات مخصوص موهای فر حالت دهید و صبح فقط کمی به آن‌ها آب بپاشید تا مواد حالت‌دهنده دوباره فعال شوند و موها، حالت خود را بازیابند.

مخلوط شیر و عسل می‌تواند به خوبی موها و پوست کف‌سر را تغذیه کند و مواد مغذی درون شیر و عسل روی بافت موها و صاف‌شدن آن‌ها تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد

راه‌هایی برای صاف‌کردن طبیعی موها

شیر نارگیل به دلیل اثر ابریشمی که به موها می‌دهد شهرت دارد. استفاده مرتب از آن می‌تواند جنس موهای شما را بهبود دهد تا هم حالت‌پذیرتر و هم نرم‌تر شود، اما می‌توانید از آن به‌گونه‌ای استفاده کنید که اثرش را بیشتر هم کنید. کافی است یک لیوان شیر نارگیل را با دو قاشق غذاخوری آبلیمو (تقریبا یک عدد لیموترش) مخلوط کنید و سپس این مخلوط را در یخچال بگذارید تا کاملا سرد شود.

وقتی دمای مخلوط پایین آمد و سرد شد، تقریبا حالت کرمی شکل پیدا می‌کند. این مخلوط کرمی را به موهای‌تان بمالید و بعد با حوله‌ای که قبلا در آب داغ گذاشته بودید، موها و سر را بپوشانید. بعد از مدتی موها را آب بکشید و با شامپو بشویید. این کار را حدود 3 هفته ادامه دهید تا شاهد باشید چگونه موهای‌تان نرم و ابریشمی و درخشان می‌شود.

 

روغنی که به خوبی در موها نفوذ می‌کند

خشکی موهای فر را با روغن جوجوبا هم می‌توان تا حدی درمان کرد. این نوع روغن در بسیاری از شامپو‌ها وجود دارد و علاوه بر این می‌توانید به‌صورت خالص نیز آن‌را تهیه کرده و مصرف کنید. در حقیقت روغن جوجوبا می‌تواند به خوبی در ساقه موها نفوذ کند و آب آن‌ها را تامین کند. تنها کافی است پوست کف سر و خود موها را با این روغن ماساژ دهید. البته پیشنهاد می‌کنیم فر موها را نیز با همین روغن حالت دهید تا ببینید چگونه موهای‌تان بهتر از همیشه حالت می‌گیرد.

 

راهی برای تقویت موهای فر

موهای فر نسبت به دیگر انواع موها، بسیار ضعیف‌تر هستند، بنابراین نیاز به مراقبت بیشتری دارند. مخلوط شیر و عسل می‌تواند به خوبی موها و پوست کف‌سر را تغذیه کند، ‌در واقع مواد مغذی درون شیر و عسل روی بافت موها و صاف‌شدن آن‌ها تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

کافی است یک فنجان شیر را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید. بعد چند توت‌فرنگی له شده را به آن‌ها اضافه کنید و سپس این مخلوط را به موهای‌تان بمالید. اجازه دهید این مخلوط حدود دو ساعت روی موها باقی بماند و سپس موها را شامپو کنید. می‌بینید که چگونه موهای‌تان صاف و نرم و ابریشمی می‌شود.

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: مو فرفری
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 23:19 | لینک  | 

ریزش موی کودکان جدی است


ریزش مو تنها مشکل بزرگسالان نمی باشد، بلکه در صدی از کودکان هم به ریزش مو دچار می شوند. ریزش مو در کودکان می تواند خطرناک باشد و می توان با تشخیص مناسب، به درمان آن بپردازیم.


ریزش مو

در بسیاری از کودکانی که از ریزش مو رنج می برند عوامل زیر باید بررسی شود. پزشک متخصص اطفال و پزشک متخصص پوست و مو باید بتوانند موارد زیر را تشخیص دهد و درمان مناسب را تجویز کند.

عوامل ریزش مو در کودکان عبارتند از :

 

1- کچلی قارچی سر

کچلی قارچی سر معمولا به علت عفونت قارچی در سر پدید می آید. این عفونت قارچی در کودکان دیده می شود و به صورت تکه های کم مو در سر کودک ایجاد می شود. این تکه ها معمولا بیضی یا گرد است.

موها در سطح پوست شکسته شده و شبیه نقطه های سیاه بر روی پوست سر ایجاد می شود.

اگر پزشک به این نوع ریزش مو در کودک مشکوک شود، آزمایش های میکروسکوپی تجویز می کند تا به تشخیص خود مطمئن شود.

درمان در این نوع با مصرف خوراکی داروی ضد قارچ می باشد. همچنین کودک مبتلا باید از شامپو های مخصوص ضد قارچ استفاده کند تا قارچ های سطح سرش کاهش یابند.

به دلیل اینکه این بیماری مسری است، کودک باید بسیار مراقب باشد تا وسایلی که با سرش در تماس است مانند برس سر،  بالش، کلاه و ... را به دیگران قرض ندهد.

همچنین بیشتر مراقب کودک باشید تا بیماری را به سایر افراد (مخصوصا در مدرسه) انتقال ندهد.

 

2- کچلی منطقه ای

این نوع ریزش مو غیر قابل سرایت به دیگران است و معمولا به دلیل حمله سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو می باشد. خصوصیت بارز این نوع ریزش مو در کودکان این است که به طور ناگهانی، منطقه ای از سر (منطقه ای به شکل گرد و یا بیضی) دچار ریزش مو می شود.

این قسمت ها نرم و صاف هستند و همراه با پوسته ریزی و شکسته شدن موها نمی باشد.

حدود 25 درصد این کودکان دارای ناخن های شیار شیار هستند.

اگرچه هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، ولی برخی روش ها سبب کنترل این بیماری در برخی کودکان می شود.

بعضی از آنها در طول یک سال، موهای از دست رفته شان بر می گردد، اگرچه رشد دوباره، غیر قابل پیش بینی است و ممکن است دوباره موهای خود را از دست بدهند.

بیماری حدود 5 درصد این کودکان پیشرفت کرده و تمام موهای سر خود را از دست می دهند و بعضی از آنها حتی تمامی موهای بدن خود را از دست می دهند.

برای مبتلایانی که کم سن هستند، پمادهایی تجویز می شود که بر روی مناطق کچل شده بزنند.

به دلیل اینکه کچلی قارچی مسری است، کودک باید بسیار مراقب باشد تا وسایلی که با سرش در تماس است مانند برس سر، بالش، کلاه و ... را به دیگران قرض ندهد

3- ریزش مو ناشی از کشیدن و چرخاندن موها

ریزش مو در این  کودکان به صورت تکه تکه و موهای شکسته شده با طول های متفاوت است و کچلی ها معمولا در سمت دست غالب کودک دیده می شود.

این حالت ممکن است به دلیل این باشد که کودک در معرض استرس های زیادی قرار دارد. استرس هایی مانند طلاق والدین، از دست دادن والدین و یا پدر بزرگ و مادربزرگ، به دنیا آمدن خواهر و برادر دیگر  .

اگر متوجه این نوع ریزش مو در کودک خود شدید، سعی نکنید او را سرزنش کنید، زیرا سرزنش سودمند نیست، بلکه علت دقیق استرس کودک را تشخیص داده و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

 

4- ریزش مو ناشی از استرس شدید

نوع دیگری از ریزش مو در کودک وجود دارد که به دلیل استرس شدید و ناگهانی می باشد مانند تب شدید، جراحی، تحت بیهوشی عمومی، مرگ فردی که بسیار مورد علاقه است.

آسیب های جدی و شدید استفاده از داروهای خاص که این موارد ممکن است منجر به توقف رشد طبیعی موهای کودک شود و با توقف رشد فولیکول های مو وارد مرحله استراحت و عدم رشد می شوند. بین 6 تا 16 هفته بعد موها می ریزند و کودک به طور جزئی یا کامل کچل می شود.

برای این نوع از ریزش مو، روش تشخیصی و راه درمانی وجود ندارد. البته ممکن است با به پایان رسیدن شرایط بحرانی، رشد موها طی شش ماه یا یک سال آینده برگردد.

 

5- کمبودهای تغذیه ای

خیلی شایع نمی باشد و کمبودهای مواد مغذی مانند برخی ویتامین ها و روی علت اصلی آن می باشد.

 

6- مشکلات غدد درون ریز

علت ریزش مو در برخی کودکان به دلیل کم کاری تیروئید می باشد. ممکن است فعالیت تیروئید در برخی کودکان کم باشد و هورمون های لازم برای تنظیم متابولیسم را نسازد. تشخیص این کم کاری، توسط آزمایش خون انجام می گیرد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: ریزش موی
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 23:18 | لینک  | 

آرایش مژه‌ها باعث ریزش آنها می‌شود


استفاده از مواد آرایشی و فرمژه‌ها موجب بیماری‌های ناحیه پلک مانند گل مژه و عفونت‌های مختلف و ریزش مژه می‌شود.


فر کردن مژه ها

تا حالا برای شما اتفاق افتاده است که دچار ریزش مژه شده باشید و از این ریزش احساس نگرانی کرده و ترسیده باشید؟ مژه‌ها زمانی که ریزش می‌کنند، دیر رشد می‌کنند.

استفاده از مواد آرایشی و فرمژه‌ها موجب بیماری‌های ناحیه پلک مانند گل مژه و عفونت‌های مختلف و ریزش مژه می‌شود.

گاهی التهابات لبه پلک‌ها ناشی از بیماری موضعی یا داخلی نیست و صرفاً به علت ضربه و آسیب از جمله مالش شدید پلک‌ها رخ می‌دهد.

حساسیت به وسایل آرایشی مختلف از جمله سایه چشم، خط چشم و به ویژه ریمل موجب التهابات پلک چشم می‌شود.

 

استفاده از مواد آرایشی ضدآب موجب ریزش مژه می‌شود

مواد آرایشی که ضدآب هستند و شستن آن ها به آسانی صورت نمی‌گیرد، این مواد باعث حساسیت تماسی یا آلرژیک شده و التهاب لبه پلک‌ها را به همراه دارد و موقع شست‌وشو باعث مالش شدید مژه‌ها و پلک‌ها می‌شوند که در هر دو صورت، بیمار با ریزش مژه‌ها مواجه می‌شود.

 

 مژه‌های پرپشت یا چشم‌های نابینا؟!

تبلیغات تلویزیونی محصولات مدعی پرپشت کردن مژه‌ها را دیده‌اید؟ در آن‌ها بازیگران مشهور سینما با مژه‌هایی بسیار پرپشت و زیبا دیده می‌شوند. اما یادتان باشد که برای گروهی از زنان و دختران این محصولات می‌تواند چشم‌ها را به جای زیباتر شدن، زشت‌تر و حتی بیمارتر کند.

در میان محصولات پرپشت‌کننده مژه‌ها "لاتیز"، که بیش از هر محصول دیگری روی آن تبلیغ شده است عوارض جانبی زیادی دارد.

در برخی افراد، تیره شدن چشم‌ها، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای روی چشم‌ها، ایجاد مشکل در پوست پلک‌ها و افزایش میزان موها در پوست اطراف چشم از عوارض این محصول است.

دکتر مارکوس آسانه، متخصص پوست در دانشگاه ویرجینیا می‌گوید: این محصول برای اکثر افراد بی‌خطر است، اما در برخی موارد اثرات خطرناکی دارد.

در ضمن در تبلیغ برخی محصولات آمده است که بهتر است شب، قبل از به رختخواب‌ رفتن این محصول را به مژه‌های خود بزنید، اما مسئله این است که طی خواب ممکن است دست‌های‌تان را به چشم‌های‌تان بزنید، یا عرق کنید و محصول همراه عرق، وارد چشم شما شود، در نتیجه چشم شما در تماس با مواد شیمیایی قوی قرار بگیرد.

بهترین کار این است که اگر می‌خواهید از این محصول استفاده کنید آن را طی روز استفاده کنید و در صورتی که چشم‌های‌تان قرمز، یا دچار آب‌ریزش، یا سوزش شد، فورا محصول را از روی مژه‌ها بشویید و به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید.

ریمل از موادی درست می‌شود که به راحتی به باکتری و انگل آلوده می‌شود. پس اجازه ندهید کسی جز شما از وسایل آرایشی تان استفاده کند

چند نکته برای سلامتی مژه‌ها

هر چند داشتن مژه‌هایی زیبا برای تمامی زنان جذاب است، اما رعایت چند نکته نه تنها می‌تواند به زیبا ماندن، بلکه به سالم ماندن مژه‌ها و چشم‌ها کمک کند.

این چند نکته عبارتند از:

 

- هر چند وقت یک بار، برس ریمل خود را با آب و صابون خوب بشویید و آب بکشید.

 

- هرگز در داخل اتومبیل در حال حرکت ریمل نزنید، چون امکان دارد نوک برس وارد چشم تان شود.

 

- در صورتی که ریمل شما خشک شد، در آن را محکم ببندید و داخل آب داغ بیندازید. می‌توانید از یک قطره روغن بادام شیرین داخل تیوپ آن نیز استفاده کنید. اما توصیه می‌شود وقتی چهار، پنج ماه از استفاده ریمل گذشت یا خشک شد، آن را دور بیندازید.

 

- ریمل از موادی درست می‌شود که به راحتی به باکتری و انگل آلوده می‌شود. پس اجازه ندهید کسی جز شما از وسایل آرایشی تان استفاده کند.

 

مواد آرایش چشم

- در صورتی که دچار التهاب و حساسیت‌های پوستی هستید، توصیه می‌شود به طور مداوم از ریمل استفاده نکنید، چون ریمل باعث تسریع ریزش مژه در شما می گردد.

 

- هرگز مژه‌هایتان را نکنید یا کوتاه نکنید، چون رشد مژه نسبت به سایر موهای بدن بسیار کندتر است.

 

- سعی کنید تا حد امکان از فرمژه‌های آهنی استفاده نکنید، بلکه انواع پلاستیکی را خریداری کنید.

 

- همیشه بلافاصله پس از اینکه از حمام بیرون آمدید، از فرمژه استفاده کنید، چون وقتی مژه‌ها با آب گرم خیس شده باشند، راحت تر و زیباتر بر می‌گردند و نمی‌شکنند.

 

- می توانید به جای استفاده از فرمژه، از انگشت تان کمک بگیرید. ابتدا دست تان را بشویید. سپس به طور دقیق پس از آنکه ریمل زدید، انگشت تان را روی ریشه مژه‌ها از پایین قرار داده و به سمت بالا فشار دهید تا زمانی که ریمل خشک شود.

 

- اگر به صورت ناشیانه از فرمژه استفاده شود، می‌تواند سبب شکسته شدن و ریزش مژه‌ها شود.

 

- مژه مصنوعی را تا حد ممکن دو بار استفاده نکنید، اما در صورتی که تمایل به این کار دارید، توصیه می‌شود مژه را برداشته لای دستمال آغشته به الکل بگذارید و آن را به طور کامل تمیز کنید. سپس آن را با هوادادن خشک کرده و در جای تمیز قرار دهید.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان

نوشته شده توسط عباسی در ساعت 21:17 | لینک  | 

صاف کردن موهای فر با کراتین


در بسیاری از روش های معمول و رایج امروزی که توسط آنها می توان موها را صاف کرد، ماده اصلی کراتین می باشد. کراتین نوعی پروتئین است که در موها به صورت طبیعی وجود دارد.


صاف کردن یا کراتینه کرن موها

در روش کراتینه کردن مو، کراتین وارد فضاهای خالی کوتیکول مو می شود و آن را پر می کند. به وجود آمدن این فضاهای خالی سبب خشکی و شکنندگی موها می شود.

 

کراتین با مقدار معینی فرمالدیید مخلوط شده و مورد استفاده قرار می گیرد. فرمالدیید سبب نگه داشتن مولکول های کراتین در کنار همدیگر می شود و می تواند به صاف شدن موها کمک کند.

 

کراتین بر روی موهای فر یا وز مالیده می شود و با کشیدن سشوار داغ، جذب مو می شود.

 

صاف کردن مو با کراتین، دو تا دو ماه و نیم دوام دارد. کراتینه کردن حدود یک ساعت و نیم یا بیشتر طول می کشد. مدت زمان این کار بستگی به بلندی موهای فرد دارد.

 

عمل کراتینه کردن برای موهای رنگ شده و دکلره نیز می تواند انجام شود. برخی از متخصصین پیشنهاد می کنند که کراتینه کردن مو بعد از رنگ کردن انجام شود تا نتیجه بهتری داشته باشد.

 

مراقبت از موهای کراتینه شده

- برای تاثیرگذاری بیشتر عمل کراتینه، موهای خود را 3 تا 4 روز پس از کراتینه کردن نشویید.

- از شامپوهایی که حاوی سولفات سدیم هستند، نباید برای موهای کراتینه شده استفاده کرد.

برای جذب کامل کراتین، از سشوار داغ استفاده می شود. این کار سبب آسیب مو و شکنندگی آن می شود که نهایتا منجر به ریزش مو می گردد

چه افرادی می توانند موهای خود را کراتینه کنند؟

- پزشک ممکن است برای افرادی که پوسته سر ملتهب دارند، مانند بیماری درماتیت سبورئیک (درماتیت شوره ای) ویا بیماری پسوریازیس، کراتینه را توصیه کند.

- بهترین افراد برای کراتینه کردن مو، افراد دارای موهای مجعد و فر هستند که در آب و هوای مرطوب زندگی می کنند.

 

عوارض کراتینه کردن

- احساس سوزش در چشم ها، بینی و گلو

- مشکلات تنفسی (احساس تنگی نفس)

- گاهی ریزش مو بعد از کراتینه کردن

- برای جذب کامل کراتین، از سشوار داغ استفاده می شود. این کار سبب آسیب مو و شکنندگی آن می شود که نهایتا منجر به ریزش مو می گردد. ممکن است با چند بار کراتینه کردن مو، سلول های مو برای همیشه آسیب ببینند و دچار ریزش دائمی شوند.

 

اطلاعاتی درباره فرمالدیید

یکی از موادی که به سرطان زایی مشکوک است فرمالدئید می باشد. فرمالدئید ماده شیمیایی بی رنگی است که دارای بوی تیز و تند و تحریک کننده است.

قرار گرفتن در معرض فرمالدئید برای سلامتی مشکلاتی ایجادمی کند، مثل تب، ضعف عمومی، آبریزش بینی، گلودرد، سردرد، خارش و ناراحتی چشم ها.

میزان فرمالدئید مورد استفاده در محصولات کراتینه کردن موها، بستگی به جنس محصول دارد. به طور کلی استفاده از فرمالدئید کمتر از 2 درصد مشکل زا نمی باشد. اما در بسیاری از محصولاتی که برای کراتینه مو به کار می رود (حتی مارک های بسیار معروف) درصدهای بسیار بیشتری گزارش شده است، حتی تا 12 درصد که برای سلامتی بسیار خطرناک است.

 

عوارض فرمالدیید

- کاهش حس بویایی

- افزایش احتمال ابتلا به بیماری های سیستم تنفسی فوقانی

- سوزش یا درد گلو

- ایجاد ناراحتی در مسیر تنفسی

- سرفه

- درد قفسه سینه

- حساسیت پوستی و ناراحتی های پوستی

 

عوارض چشمی فرمالدئید

فرمالدئید و مشتقات آن گاز سمی تولید می کنند که می تواند در زمان کوتاهی منجر به سوختگی و سوزش چشم ها شود. اما هیچ گونه اثر بلندمدتی دررابطه با عوارض چشمی مشاهده نشده است.

 

آلرژی زایی فرمالدئید

فرمالدئید می تواند حساسیت یا آلرژی را تشدید کند. در یک مطالعه مشخص شد که افراد مبتلا به آسم نسبت به اثرات فرمالدئید با غلظت بالا حساسیت بیشتری دارند.

کراتینه کردن مو حتی با موادی که فاقد فرمالدئید هستند، برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا مواد شیمیایی که در این محصولات استفاده می شوند، به جنین آسیب رسانده و ممکن است باعث مشکلاتی از جمله نقص نوازد هنگام تولد گردد

عوارض مربوط به پوست و مو فرمالدئید

پوست، فرمالدئید را جذب می کند، اگرچه آرایشگر برای جلوگیری از تماس مواد با پوست سر، از ماسک سر استفاده می کند، اما تحریک پوست سر دیده شده است. آسیب مو نیز به دلیل استفاده از مواد شیمیایی است، وجود دارد.

 

سرطان زایی فرمالدیید

محققین در یک آزمایش بر روی موش ها متوجه شدند، موش هایی که در معرض فرمالدئید قرار داشتند، بیشتر به سرطان بینی مبتلا شدند. همچنین بنابر گزارش های دیگر، خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تنفسی فوقانی نیز در این افراد بیشتر است.

بر اساس تحقیقات، فرمالدئید به طور مستقیم با سرطان خون در ارتباط است.

 

توصیه ها

- اگر فردی قبلا از این محصولات کراتینه کردن استفاده کرده و هیچ واکنشی نشان نداده است، نیازی به نگرانی نیست.

 

- متخصصین به آرایشگرها که موهای افراد را کراتینه می کنند سفارش می کند که از مواد حساسیت زا برای مشتری ها استفاده نکنند.

 

- کراتینه کردن مو حتی با موادی که فاقد فرمالدئید هستند، برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا مواد شیمیایی که در این محصولات استفاده می شوند، به جنین آسیب رسانده و ممکن است باعث مشکلاتی از جمله نقص نوازد هنگام تولد گردد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: صاف کردن موهای فر با کراتین
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 21:17 | لینک  | 

موهای خود را با دقت و صحیح بشویید


شستن موها شاید یک کار ساده به نظر آید، اما هیچ فکر کرده اید که مردم این کار به نظر ساده را گاهی اشتباه انجام می دهند. اگر به درستی موهایتان را بشویید، پوست سرتان شوره نخواهد داشت، سرتان شپش نمی گذارد و دیگر بیماری های پوست سر را نخواهید گرفت و موی شما تمیز و زیبا به نظر می آید.


شستن موهای سر

مراحل شستن موهای سر

1- تمام موهای خود را با آب خیس کنید. از آب گرم استفاده کنید، نه آب داغ.

2- مقدار کمی شامپو را در کف دستتان بریزید و با آن پوست سرتان را ماساژ دهید.

3- اگر موهایتان بلند است، آنها را در بالای سرتان جمع نکنید، زیرا این کار باعث گره خودن موها می شود. بلکه از بالا به پایین موهایتان را به ترتیب بشویید.

4- موهایتان را آب بکشید تا حدی که کفی روی سرتان نماند.

5- می توانید یک بار دیگر موهایتان را شامپو بزنید تا تمیزتر شوند.

6- اگر می خواهید نرم کننده به موهایتان بزنید، قبل از استفاده از نرم کننده، با یک شانه و یا انگشتان، موهای گره خورده را از هم باز کنید.

7- نرم کننده را در قسمت وسط و نوک موهایتان بزنید. نیازی نیست که به ریشه موها نرم کننده بزنید، زیرا پوست سر خودش در ریشه مو، چربی تولید می کند.

8- نرم کننده را دو دقیقه بر سر خود بگذارید.

9- پس از 2 دقیقه، سر خود را با آب بشویید تا دیگر کفی بر سر شما نماند.

10- در انتها می توانید با آب سرد، سرتان را آبکشی کنید. آب سرد، منافذ موها و پوست شما را می بندد و هنگامی که موها خشک می شوند، درخشنده تر خواهند بود.

11- با حوله موهای خود را به آرامی خشک کنید و محکم نکشید. از سشوار هم زیاد استفاده نکنید، زیرا آن هم باعث صدمه به موها می شود. فقط هنگامی که عجله دارید موهایتان زود خشک شوند، از سشوار استفاده کنید.

شامپو و یا نرم کننده مخصوص موهای خود را خریداری کنید. جنس موی همه افراد یکسان نیست

نکات لازم

- شما باید موهای خود را هر 2 تا 3 روز یک بار بشویید. اگر موهای شما چرب به نظر می رسد، می توانید فاصله زمانی شستن موها را کمتر کنید.

- بعد از خشک کردن موها، مقداری ماسک مو یا سرم مو را بر روی برس خود بزنید. سپس، موهای خود را برس بزنید. این مواد برای جلوگیری از خشکی و شکنندگی مو مفیدند.

- بعد از شستن موها، اگر موهای شما صاف است برای خشک کردن آن از برس های پدالی و یا برس های معمولی و اگر موهایتان فرفری است، از برس های گرد و لوله ای استفاده کنید.

- وقتی که از دستگاه خشک کن در آرایشگاه استفاده می کنید، از اسپری های محافظت از گرما استفاده کنید. این اسپری، موهای شما را از آسیب های گرمایی ناشی از دستگاه فر کردن موها و یا صاف کردن موها و غیره حفظ می کند.

- هنگامی که موهای خود را می شویید، از آب گرم نه داغ استفاده کنید. آب داغ برای موهای شما مضر است و رنگ موهایتان را می برد.

- شامپو و یا نرم کننده مخصوص موهای خود را خریداری کنید. جنس موی همه افراد یکسان نیست.

- اگر شما موی چرب، موی خشک و یا شوره سر دارید، باید شامپوی مخصوص آنها را خریداری کنید.

- اگر موی شما چرب است، قبل از زدن نرم کننده، دو بار با شامپو سرتان را بشویید.

- افرادی که دارای موهای وز و مجعد هستند، باید از خرید شامپوهایی که دارای سولفات هستند، اجتناب کنند، زیرا این مواد می توانند باعث خشکی موها گردند.

 

هشدار

- در صورتی که می توانید از آب سرد برای آبکشی موها استفاده کنید و در غیر این صورت با آب گرم بشویید.

- اگر موهای چربی دارید، فورا آنها را بشویید. موی چرب باعث می شود روزنه های پوست بسته شود و موجب بروز آکنه و جوش شود.

- هنگامی که موهایتان خیس است، آنها را نبندید. موی خیس شکننده می باشد و بستن آن می تواند موجب ریزش مو شود.

- تا حد ممکن، از هر روز شستن موها اجتناب کنید. شستن موها کمتر از 2 تا 3 روز می تواند باعث چرب شدن موها گردد.

- هنگامیکه مو خیس است، برس نکشید. بلکه به آرامی موهای خیس خود را در امتداد درازای مو، شانه بزنید.

بعد از خشک کردن موها، مقداری ماسک مو یا سرم مو به موهای خود بمالید. این مواد برای جلوگیری از خشکی و شکنندگی مو مفیدند

مواد مفید برای مو

1- روغن زیتون : با 4 قاشق غذاخوری روغن زیتون، موها و پوست سرتان را ماساژ دهید. این روغن را با کمک شانه در موهایتان پخش کنید. موها را در حوله به مدت 30 دقیقه ببندید. سپس موها را دو بار شامپو بزنید. روغن زیتون باعث تقویت مو می شود و از شکنندگی مو جلوگیری می کند.

 

2- زرده تخم مرغ : 3 عدد زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون به خوبی مخلوط کنید. موی خود را خیس کنید و به مدت 10 دقیقه مخلوط حاصل را بر سر بگذارید. بعد بشویید و شامپو بزنید. زرده تخم مرغ باعث نرمی مو می گردد.

 

3- موز و آواکادوو : موز و آواکادوو را له کنید و به شکل پوره درآورید. این مخلوط را به مدت 15 دقیقه بر سرتان بگذارید. این مخلوط درمان کننده موهای خشک و آسیب دیده می باشد.

 

4- سس مایونز : سس مایونز را به موی خیس بزنید. یک کلاه حمام را به مدت 15 دقیقه تا یک ساعت بر سرتان بگذارید. مایونز یک حالت دهنده بسیار عالی می باشد.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

نوشته شده توسط عباسی در ساعت 21:17 | لینک  | 

  • يد :
  • 1753
  • سه شنبه 30/3/1391
  • تاريخ :

10 توصیه برای موهای خشک


موهای خشک خیلی زود می شکنند و ممکن است انتهای آنها چند شاخه شود و تبدیل به موخوره گردد.


موهای سر

هر چقدر موها خشک تر باشند، شکننده تر می شوند، طوری که با شانه کردن معمولی و یا شستشوی ساده ریزش می کنند.

ریزش مو در موهای خشک زیاد است و بنابراین خشکی مو می تواند منجر به طاسی شود.

 

خشکی پوست سر باعث می شود سلول های سطحی پوست به صورت پوسته پوسته درآیند و با کوچک‌ترین تحریک مانند برس کشیدن، شانه زدن و یا تماس با دست، از پوست سر جدا شوند و به صورت صفحات سفید رنگی در لابه لای موها و پوست سر دیده شوند که اصطلاحا "شوره سر" گفته می شود.

 

البته در بسیاری موارد عدم مراقبت صحیح و کافی باعث خشکی و کدر شدن موها می گردد. یکی از این علل کمی دفعات شانه کردن و برس زدن است که چربی طبیعی پوست سر به موها نرسیده و از درخشندگی معمولی محروم می شوند.

 

عوامل مختلفی در کدر و خشک شدن و از بین رفتن جلا و درخشندگی موها دخالت دارند. از این نمونه می توان به آسیب های ناشی از محیط و عوامل خارجی ( نور خورشید، کلر آب داخل استخرهای شنا، آلودگی هوا، ذرات گرد وغبار)، مصرف بیش از حد و نادرست وسایل آرایشی که در آنها از حرارت استفاده می شود (سشوار، بابلیس و…) ، مصرف بیش از حد و نادرست محصولات بی رنگ کننده، فر کننده، صاف کننده یا رنگ موها نام برد.

 

از علل دیگر خشکی و کدورت و سستی موها می توان به مواد تشکیل دهنده بعضی از فرآورده ها از قبیل ژل، اسپری های مو، شامپو و یا حالت دهنده های مو اشاره کرد.

از شامپو زدن زود به زود موها خودداری کنید. زمانی که موهایتان چرب نشده اند، نیازی نیست که با شامپو بشویید و تنها شست و شو با آب نیز کافی است. شامپو موجب از بین رفتن چربی های مورد نیاز موها می شود

10 نکته

1- از مصرف محصولات پاک کننده با PH اسیدی یا حاوی الکل اجتناب کنید.

 

2- از شامپو زدن زود به زود موها خودداری کنید. زمانی که موهایتان چرب نشده اند، نیازی نیست که با شامپو بشویید و تنها شست و شو با آب نیز کافی است. شامپو موجب از بین رفتن چربی های مورد نیاز موها می شود.

 

3- بعد از هر بار شامپو زدن، موهایتان را بررسی کنید تا تار موهای مرده از روی سر بریزند و ریشه موها را ماساژ دهید تا تحریک شوند.

 

4- کرم های مرطوب کننده گیاهی وجود دارد که قبل از شامپو زدن با ورود به عمق کراتین های مو موجب تغذیه آنها می شود.

 

5- شانه یا برسی را انتخاب کنید که از جنس طبیعی مثلا چوب باشد. جنس های مصنوعی باعث ایجاد الکتریسیته ساکن در مو می شود.

 

6- گاهی اوقات بعد از شستن موها، آنها را باز بگذارید تا در هوای آزاد خشک شوند و یا با استفاده از حوله ای نرم آنها را خشک کنید.

 

7- مصرف موادغذایی دارای ویتامین ب بسیار مفید است؛ از جمله برنج، نان، موز، تخم مرغ، سبزیجات و خشکبار.

 

8- از رژیم غذایی که کمبود ویتامین و چربی زیاد دارند، اجتناب کنید.

 

9- برای مرطوب ماندن موها داخل بدن نیز باید مرطوب باشد. در نتیجه دست کم باید روزی یک و نیم لیتر (6 لیوان پر) آب بنوشید.

 

10- گاهی موهایتان را باز بگذارید تا به راحتی تنفس کنند و آزاد باشند.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: 10 توصیه برای موهای خشک
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 12:48 | لینک  | 

مضرات اضافه کردن موهای مصنوعی


اکستنشن که این روزها خیلی از زن‌ها و حتی دختران جوان به آن علاقه‌مند شده‌اند، روشی است که آرایشگر‌ها آن را برای پرپشت‌تر و ضخیم‌تر نشان دادن موهای سر استفاده می‌کنند.


موهای مصنوعی

هر چیز بهایی دارد، اما بعضی قیمت‌ها برای بعضی چیزها نمی‌ارزد؛ مثلا به نظرتان ارزش دارد کسی سه تا شش ماه گیسوکمند شود و بقیه عمرش را طاس؟ نه! نمی‌ارزد و به همین دلیل است که باید فکر اکستنشن کردن را از سرتان بیرون کنید.

 

آرایشگر برای اکستنشن کردن موها، باید مجموعه‌ای از موهای طبیعی یا مصنوعی را به روش‌های مختلف به موهای سر اضافه کند. البته معمولا موهای مورد استفاده در اکستنشن، مصنوعی است و کمتر پیش می‌آید که از موهای طبیعی برای آن استفاده شود، چون استفاده از این نوع موها برای مشتری‌ها گران تمام می‌شود.

 

گیسوکمند، پول خرج می‌کند

قیمت اکستنشن در آرایشگاه‌های زنانه علاوه بر این که بسته به جنس موهای استفاده شده در آن متفاوت است، به تعداد شاخه‌هایی که در میان موها کار گذاشته می‌شود نیز بستگی دارد و بنابراین اکستنشن ممکن است از صدهزار تا یک میلیون تومان قیمت داشته باشد.

 

در بیشتر روش‌های اکستنشن، موهای مصنوعی به موی اصلی سر چسبانده یا دور آنها پیچیده می‌شود، اما روش‌هایی نیز وجود دارد که موهای مصنوعی با گیره‌های مخصوصی به موهای سر متصل می‌شود و قابل جدا کردن است.

اگر اکستنشن باعث می شود موها بلندتر و پرپشت‌تر به نظر برسد، چرا هیچ پزشک پوستی حاضر نیست اکستنشن را برای بیمارانی که از کم‌پشتی موها گله دارند، انجام دهد و این جور آدم‌ها برای اکستنشن سراغ آرایشگرها می‌روند؟

گیسو کمند، با خزان گلاویز می‌شود

دکتر امیر هوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو، درباره این که چرا او و همکارانش دل خوشی از اکستنشن ندارند، تاکید می‌کند:

اکستنشن باعث ریزش شدید موها می‌شود و در نهایت ممکن است به طاسی منجر شود.

 

یکی از علل مهم ریزش موها بستن زیاد آنهاست. این نوع ریزش را ترکشن آلوپسیا (ریزش موی کششی) می‌گویند که در آن، موهای بخش‌هایی از سر که بیشتر تحت فشار و کشیده شدن بوده‌اند می‌ریزد و به تدریج سر طاس می‌شود.

 

این نوع ریزش موها در زن‌هایی که همیشه موهایشان را دم اسبی می‌کنند یا محکم می‌بافند بسیار شایع است.

 

می‌پرسید اینها چه ربطی به اکستنشن کردن موها دارد؟

دکتر احسانی درباره ارتباط ترکشن آلوپسیا و اکستنشن می‌گوید:

یکی از عوارض اکستنشن هم ریزش موی کششی است، چون در اکستنشن نیز موها به شدت کشیده می‌شود و به همین دلیل پس از مدتی شروع به ریزش می‌کند و گرچه شاید در دفعات اول و دوم، موها چندان کم نشود، اما در دفعات بعدی کاهش آنها کاملا مشهود است.

 

میزان آسیب‌دیدگی موها، بسته به تعداد دفعات اکستنشن کردن و جنس موها متفاوت است.

 

اگر ریشه موها آسیب ببیند، ممکن است طاسی همیشگی شود و موها دیگر در نقاطی که زیاد تحت کشیده‌شدن بوده ‌است رشد نکند و استفاده از نرم‌کننده و دارو به بهبود وضعشان کمکی نکند.

 

ریزش موها پس از اکستنشن اگرچه چاره‌ای ندارد، این متخصص پیشنهاد می‌کند در صورتی که موها را اکستنشن کرده‌اید، دست‌کم با مشورت پزشکتان، از مکمل‌های مو مانند آهن، روی و بیوتین استفاده کنید تا شاید ریزش‌شان کمی کمتر شود.

 

گیسوکمند، میگرن می‌گیرد

دکتر احسانی احتمال تشدید سردردهای میگرنی را پس از اکستنشن در کسانی که مبتلا به میگرن هستند بعید نمی‌داند و می‌گوید:

البته در اکستنشن، کشیده شدن موها در حدی نیست که باعث سردرد شود، اما وقتی کسی سابقه ابتلا به میگرن را دارد، نباید خطر کند.

مضرات اکستنشن آنقدر زیاد است که استفاده از کلاه‌گیس با وجود اشکالاتی که دارد، از آن بهتر است

گیسوکمند، حساس می‌شود

سری قرمز با پوستی ورم کرده و تاول زده که موهای زیادی روی آن به هم چسبیده است! فکرش هم آدم را می‌ترساند!

شما چه می‌دانید چسبی که با آن موهای مصنوعی را به سرتان چسبانده‌اند از چه جنسی است و آیا به آن حساسیت دارید یا نه؟

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هشدار می‌دهد که اگر کسی سابقه حساسیت پوستی دارد و اصرار دارد با وجود این همه عوارض، باز هم موهای نازنینش را برای اکستنشن به دست آرایشگر بسپرد، دست‌کم پس از مشورت با پزشکش، آزمایش حساسیت را بگذراند تا متوجه شود که نسبت به چسب حساس است یا نه.

 

دکتر احسانی می‌گوید: مضرات اکستنشن آنقدر زیاد است که استفاده از کلاه‌گیس با وجود اشکالاتی که دارد، از آن بهتر است.

البته در استفاده از کلاه‌گیس هم باید دقت کرد که هر از گاه آن را از سر بردارید تا سرتان هوا بخورد و به هیچ وجه از کلاه‌گیس فرد دیگری استفاده نکنید و کلاه گیس خود را به شخص دیگری قرض ندهید.

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: مضرات اضافه کردن موهای مصنوعی
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 12:47 | لینک  | 

به موهایتان زرده تخم‌مرغ نزنید


استفاده از بعضی موادغذایی که مصرف خوراکی آن ها مفید است، روی موهای سر یا پوست صورت بدون تاثیر است. موادی مانند زرده تخم‌مرغ، قرص ضدبارداری یا خاویار ماهی و… به جز کثیف کردن موها هیچ ارزش علمی ندارند.


شانه کردن موهای سر

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که روغن‌ها، شامپوها و برخی داروهای گیاهی می‌توانند سبب تقویت موها شوند.

از آن نمونه، می‌توان به مخلوط نخود خام و زرده تخم‌مرغ، شامپوحنا، شامپوسیر، صابون‌های خرچنگ و انواع شامپوهای ویتامینه اشاره کرد.

ولی آیا واقعا این ها، راه‌حل‌های مناسب و قابل‌اعتمادی هستند؟

 

در گذشته، مردم برای درمان ضایعه‌های پوستی از داروهای گیاهی استفاده می‌کردند. با توسعه و پیشرفت دانش پزشکی در زمینه پوست و مو، مواد استاندارد و تاییدشده توسط مراجع ذی‌صلاح بهداشتی وارد بازار شدند که عمدتا مواد اولیه آن ها از همان گیاهان دارویی بود، با این تفاوت که مواد ناخالص و مضر آن را جدا و عصاره گیاهی موثر را وارد محصول‌هایی کرده و تغییراتی در ماده موثر گیاهی ایجاد کردند تا عوارض جانبی آن را به حداقل برسانند.

 

مطالعات نشان داده است، این که بعضی مردم بدون تجویز پزشک از این‌گونه داروهای گیاهی (که در عطاری‌ها فروخته می‌شود) استفاده می‌کنند، علاوه بر ایجاد عوارض‌جانبی نامناسب، تاثیر روی پوست یا موی آن هم حداقل است.

هر چند گاهی برای کسب درآمد از اسامی گیاهی (نه ویژگی گیاهی) برای محصول‌هایی استفاده می‌کنند، ولی اکثرا تاثیر بیشتری از محصول‌های مشابه که از آن اسامی استفاده نکرده‌اند، ندارند. استفاده از اسامی حنا، سیر، بابونه و… اکثرا برای فروش بیشتر است

عمدتا این محصول‌ها با مرطوب‌ کردن موها، باعث طراوت و نرمی موها می‌شوند تا به آسانی شانه شوند، یعنی همان اثری که نرم‌کننده‌های مو دارند. استفاده از بعضی موادغذایی که مصرف خوراکی آن ها مفید است، روی موهای سر یا پوست صورت بدون تاثیر است. موادی مانند زرده تخم‌مرغ، قرص ضدبارداری یا خاویار ماهی و… به جز کثیف کردن موها هیچ ارزش علمی ندارند.

 

کرم، صابون یا شامپوهای مورد ادعا که از خاویار، خرچنگ یا اسامی دیگر استفاده می‌کنند هم هیچ‌گونه مزیتی بر محصول‌های مشابه فاقد این نام‌ها ندارند و اکثر این ها محصول‌هایی معمولی هستند که از این اسامی به عنوان "اسم" استفاده کرده‌اند، نه این که "تاثیر" آن اسم را دارا باشند.

 

شامپوهای ویتامینه تاثیری بر رشد موها ندارد

بر خلاف تبلیغاتی که در خصوص تاثیر شامپوهای ویتامینه در افزایش رویش موها صورت می گیرد، استفاده از شامپوهای ویتامینه هیچ تاثیری بر رشد مو و تقویت فولیکول های آن ندارد.

 

با افزایش سن، میزان رویش موها کمتر می شود، میزان حجم موها در سن 80 سالگی به یک دوم کاهش می یابد.

بستن موها به شکل دم اسبی

محکم بستن موها از عوامل فیزیکی است که به فولیکول و رشد موها آسیب می رساند، این کار در انواع بافت های مو به علت تحت کشش قرار گرفتن پایه مو به ریشه صدمه زده و ریزش موها را به همراه دارد.

 

بستن موهای دختر بچه ها به صورت دم خرگوشی یا دم اسبی، موجب ایجاد کشش و ایجاد آسیب در ریشه مو شده و عوارض آن در سنین 20 تا 30 سالگی با کاهش تعداد فولیکول ها و حجم مو نمایان می شود.

 

بر خلاف تبلیغاتی که در خصوص تاثیر شامپوهای ویتامینه در افزایش رویش موها صورت می گیرد، استفاده از شامپوهای ویتامینه و نیز ویتامینه کردن مو، به دلیل دارا بودن مواد نرم کننده، تنها بر روی ساقه مو اثر می گذارد و هیچ تاثیری بر رشد مو و تقویت فولیکول های آن ندارد.

 

هشدارهایی درباره روش های رایج کنترل ریزش مو

ریزش مو به حالتی گفته می شود که در آن موهای سر به میزان غیرطبیعی شروع به ریختن می کنند و این روند ادامه دارد، تا جایی که قسمتی از موهای سر یا تمام آن ها به طور کامل می ریزند و منجر به طاسی سر می شود.

در حالت طبیعی، به جای موهایی که از روی سر می ریزند، به طور مداوم تارهای جدید مو درمی آیند، اما اگر موهای جدید جایگزین تار موهای از دست رفته نشوند، طاسی سر گسترش پیدا می کند

بر اساس نوع و عامل ریزش مو، انواع مختلفی از طاسی بروز می کند.

 

اگر با وجود مطالعه مقالات مختلف و راه حل های گوناگون، هنوز نگران ریزش غیرطبیعی موهایتان هستید این نکات مهم و تاثیرگذار را بخوانید.

 

امروزه داروهای غیرنسخه ای گوناگونی برای جلوگیری از ریزش مو موجود هستند، شامل قرص ها، روغن های مو و یا سایر اشکال دارویی که تولیدکنندگان آن ها ادعا می کنند برای درمان ریزش مو مفید هستند، اما به این داروها اطمینانی نیست، چون مادامی که از آن ها استفاده کنید، ریزش مو متوقف می شود، اما به محض این که آن ها را کنار بگذارید، دوباره مشکلتان از سر گرفته می شود. به علاوه این داروها و مکمل ها عوارض جانبی جدی می توانند بر جای بگذارند.

 

در برخی موارد به پوست سر کورتیزون تزریق می شود (توسط پزشک متخصص) که ممکن است به توقف ریزش مو کمک کند اما روش بسیار کندی است و در افراد مختلف تاثیر متفاوتی دارد.

 

درمان های جراحی نیز در مواردی به کار گرفته می شوند که ریزش مو واقعا موجب نگرانی فرد شود تا جایی که بیمار راضی شود برای درمان زیر تیغ جراحی برود. در این حالت، گزینه های درمانی شامل پیوند پیاز مو است.

 

این روش ها، گران قیمت و دردناک هستند، اما نتایج آن ظرف هشت تا ده هفته پس از جراحی مشاهده می شود. البته در این روش ها خطر بروز زخم و عفونت نیز وجود دارد.

 

در هر صورت اگر تصور می کنید که مقداری زیادی از موهایتان می ریزد قبل از هر اقدامی با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

فرآوری: معصومه آیت اللهی

بخش سلامت تبیان


برچسب‌ها: به موهایتان زرده تخم‌مرغ نزنید
نوشته شده توسط عباسی در ساعت 12:47 | لینک  | 

آیا ریزش موهای شما شدید است؟

آیا موهای شما روز به روز کم پشت تر می شود؟

آیا دوست دارید در مدت یک ماه موهای ریخته شده دوباره برگردند؟

 

سرم کریستال روغن مار

دیگر نیازی به حسرت موهای زیبا و خوش حالت نیست

 

(آقایان و بانوان)

 

سرم کریستال روغن مار

سرم کریستال روغن مار

پر فروش ترین محصول سال

محصولی که فقط یک بار نیاز به خرید دارد

سرم کریستال روغن مار قادر است در مدت 2 هفته  ریزش موهای شما را کاملا قطع و با ادامه مصرف در مدت یک ماه باعث رشد مجدد موهای ریخته شده شود.

موهای شما در مدت یک ماه پرپشت،زیبا و براق خواهد شد

آیا میدانید نیمی از زیبایی شما به موهایتان مربوط می شود؟

دیگر نگران نباشید

مزایای سرم کریستال روغن مار:

تقویت کننده پیازمو

ضد ریزش مو

در همان استفاده اول موها نرم و حالت دار می شوند

تنظیم کننده PH مو

حاوی عصاره غلیظ شده روغن مار

سرشار از ویتامین E

سرشار از ویتامین B5

تحریک کننده پیاز مو و رشد مجدد مو

براق کننده مو

ضد مو خوره و شاخه شاخه شدن مو

دارای مجوز بهداشت ایران:  100241012019

  سرم کریستال روغن مار


ریزش مو

خرید نقدی سرم کریستال روغن مار
مهمترین مزیت سرم کریستال روغن مار چیست؟

درمان سریع ریزش مو

رشد مجدد موهای ریخته شده

تحریک پیاز مو

ضد مو خوره

مو 

تفاوت این محصول با محصولات رقیب چیست؟

محصولاتی که برای درمان ریزش مو در بازار موجود می باشد خیلی دیر جواب داده و باید به تعداد خیلی زیاد استفاده شود.

ولی سرم کریستال روغن مار چون تمام مواد مورد نیاز برای رشد موها را به صورت خیلی غلیظ دارد و جذب بسیار بالا و پر قدرتی دارد در همان استفاده اول شما احساس رضایت را تجربه خواهید کرد و فقط یک بار خرید این محصول کافی می باشد.

 

شماره مجوز بهداشت : 100241012019

 

جایگاه محصول شما نسبت به محصولات مشابه چیست؟

این محصول به خاطر جذب بسیار سریع و استفاده فوق العاده آسان و بسته بندی اورجینال پر فروش ترین محصول در بین محصولات مو می باشد.

 

طرز مصرف سرم کریستال روغن مار چگونه است؟

پس از شستن موها با شامپو و گرفتن آب اضافی آنها توسط حوله،مقداری از سرم را در کف دست ها ریخته  و دو دست را به هم مالیده تا کاملا در کف دست ها پخش شود سپس دست ها را درون موها برده و موها و ریشه آنها را به سرم آغشته کرده و موها نرم و حالت دار می شوند

 

سرم کریستال روغن مار تا چه حد قابل اطمینان است؟

100% محصولی تست شده است و روزانه هزاران نفر از این محصول حیرت انگیز برای رشد مو استفاده می کنند. 100 درصد قابل اطمینان می باشد و مجوز بهداشت ایران را دارد

مجوز بهداشت ایران: 100241012019

 آیا سرم کریستال روغن مار ضمانت دارد؟

ما این محصول را به همراه ضمانت اصل بودن در اختیار مشتری قرار می دهیم

سرم کریستال روغن مار به همراه لیبل بهداشت ایران عرضه می شود

 

سرم کریستال روغن مار با بسته بندی، اورجینال، هالوگرام، لیبل بهداشت  و کاتالوگ به مشتریان عزیز عرضه خواهد شد

 

پر پشت کننده،زیبا کننده،براق کننده

 

خواننده گرامی،اگر به محصول ما علاقه مندید و برای خرید دچار تردید هستید،کارشناسان بخش فروش با صبر و حوصله فراوان به سوالات شما پاسخ خواهند داد تا هر گونه ابهامی برطرف شود

سپس می توانید به بخش فروش مستقیم وصل شوید،بخش فروش آدرس شما را ثبت خواهد کرد و در هر زمانی که برای شما مناسب باشد کالا با پیک مخصوص شرکت ارسال خواهد شد و بعد از تحویل محصول وجه آن دریافت خواهد شد

منتظر تماس شما هستیم


09197655266
09358848800
09358849700


ریزش مو

خرید نقدی سرم کریستال روغن مار

نوشته شده توسط عباسی در ساعت 17:30 | لینک  |